Sızma Testine Giriş

DERSE GİT

“Siber” kelimesi, bilgisayar ağlarına ait olan, internete ait olan demektir. Siber güvenlik denilince ise, internet kullanıcılarının, kullanılan cihazların ve geliştirilen verilerin korunması işlemi akla gelmelidir. Siber güvenlik, oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Bilgi güvenliği, sistem güvenliği, ağ güvenliği, web uygulama güvenliği, yazılım güvenliği gibi kavramların tamamını kapsar.

Peki neden güvenliğe ihtiyaç duyarız? Kişiler, kurumlar ve hükümetler tarafından sahip olunan verilerin, cihazların ve yazılımların sürekli olarak -istenmeyen kişilerden gizli bir şekilde- ulaşılabilir, kullanılabilir ve korunabilir olması gerekmektedir. Hacker diye adlandırılan kişiler, izinsiz olarak bir başka kişi, kurum veya hükümete ait verilere ulaşmak, bu verileri kullanmak veya zarar vermek amacıyla saldırıda bulunabilirler.

Ülkemizde siber güvenliğe rağbet artarken, kariyer ya da ilgi alanı olarak birçok insan, özellikle gençler, bu sektöre atılmak istemektedir. Sektörde bulunan “kalifiyeli eleman” diye adlandırılan uzman açığı da yine birçok kişi için cezbedici faktör olmaktadır. Sektöre atılmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen ya da bir başlangıç yapıp nereden devam edeceğini bilemeyen öğrenciler için bir rehber niteliğinde sızma testi -bir diğer adıyla beyaz şapkalı hacker- eğitimi verilecektir.

Bu dersi tamamladığında kullanıcılar,

  • Hacker kavramını tanımlayabilecek ve hackerleri gruplandırabilecek
  • Sızma testinin amacını, gerekliliklerini tanımlayabilecek
  • Hedef sistem hakkında aktif ve pasif bilgi toplama yöntemlerini yorumlayabilecek ve kullanabilecek
  • Sızma testi gerçekleştirebilecek
  • Gerçekleştirilmiş bir sızma testini raporlayabilecektir.

Autodesk 3D ile 3 Boyutlu Modelleme

Adobe Lightroom CC ile Resim Düzenleme